Czy można zabrać łuskę ze strzelnicy?

Co grozi ci za zabranie łuski ze strzelnicy? Czy można zabrać łuskę ze strzelnicy? Ile lat pozbawienia wolności grozi za zabranie łuski?
Wielokrotnie usłyszeliśmy to pytanie z ust naszych kursantów, od znajomych lub po prostu od osób spotkanych na naszej strzeleckiej drodze. Wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, gdy ktoś komuś powiedział, że nie można zabrać ze sobą łuski ze strzelnicy, bo to amunicja i za jej posiadanie bez uprawnień grozi więzienie. Kilka dni temu miała miejsce kolejna taka sytuacja. Skłoniło nas to do napisania tego posta i śpieszymy z odpowiedzią.
Tak, możesz zabrać łuskę, możesz ją posiadać i nie musisz obawiać się o jakiekolwiek konsekwencje prawne z tego tytułu. Warto jednak żebyś nie wierzył nam na słowo, ale znał podstawę prawną takiego stanu rzeczy. Najważniejszym dokumentem regulującym kwestie związane z posiadaniem broni i amunicji jest Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r.
Ustawa ta między innymi wyjaśnia czym jest broń i amunicja oraz co uznaje się za broń i amunicję.
Art. 7. W rozumieniu ustawy bronią palną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość
Art. 4. 3. W rozumieniu ustawy amunicją są naboje scalone i naboje ślepe przeznaczone do strzelania z broni palnej.
Art. 5. 1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa, zamek i komora zamkowa.
3. Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.
Z ustawy dowiadujemy się, że broń palna to nie tylko cały pistolet czy karabin, ale za broń palną uważa się również wymienione istotne części broni takie zamek, komora zamkowa czy lufa. By je posiadać należy mieć pozwolenie na broń. Podobnie uregulowana jest kwestia amunicji. Za amunicję uważa się istotne części amunicji takie jak spłonka lub proch strzelnicy. Łuska wypadająca z broni po strzale pozbawiona jest funkcjonalnej spłonki, nie jest zatem istotną częścią amunicji, a tym samym nie jest uważana za amunicję. Za jej posiadanie nie grożą żadne konsekwencje prawne. Same łuski oraz pociski nie są produktami koncesjonowanymi, do ich zakupu nie jest wymagane pozwolenie na broń i można je legalnie nabyć w sklepie w celu na przykład tworzenia tzw. „amunicji dekoracyjnej”, czyli atrap amunicji, imitującej jej wygląd, ale pozbawionej zdolności do wystrzelenia.
Podsumowując – łuski można zbierać i posiadać w nielimitowanej ilości. Pamiętaj jednak, że w przypadku komercyjnych strzelań, gdy wykupujesz pakiet na strzelnicy łuska też jest własnością osoby/strzelnicy i warto zapytać czy możesz ją zabrać.
A gdyby ktoś pokusił się o zabranie ze strzelnicy prawdziwego, nieodstrzelonego naboju, chociaż jednej sztuki amunicji?
Art. 263. Kodeksu karnego wspomina o takiej sytuacji:
§ 2. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Za posiadanie chociażby jednego naboju bez pozwolenia grożą poważne konsekwencje prawne, dlatego nie warto zabierać ze sobą nieodstrzelonego naboju ze strzelnicy. Najlepiej zrobić pozwolenie na broń i rozpocząć fantastyczną przygodę ze strzelectwem. Zapraszamy również do skorzystania z oferty naszych szkoleń strzeleckich również dla osób bez własnej broni i bez pozwolenia.